Skip to content

Ułatwienia dostępu

Czym są Zintegrowane
Inwestycje Terytorialne?

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to instrument przyczyniający się do realizacji strategii rozwoju miast i ich obszarów funkcjonalnych, poprzez realizację zintegrowanych projektów współfinansowanych z funduszy UE. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są przejawem wymiaru terytorialnego polityki spójności.

ZIT to narzędzie, które po raz pierwszy pojawiło się w przedstawionych przez Komisję Europejską aktach prawnych na perspektywę finansową 2014-2020. Przy pomocy tego instrumentu, partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego (JST) miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie (miasto i samorządy znajdujące się w jego oddziaływaniu) mogą realizować wspólne przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. ZIT to także wyjście poza sztywne granice administracyjne JST i większe możliwości oddziaływania projektów unijnych. Ma za zadanie nie tyle dostarczyć środków finansowych na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych, ale przede wszystkim pozwolić na wypracowanie mechanizmu koordynacji terytorialnej w zakresie programowania i realizacji działań.

Ideą Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest współpraca samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania wspólnych atutów i rozwiązywania problemów, które dotyczą obszaru funkcjonalnego miasta.

 

Zobacz więcej informacji o

ZIT - zdjęcia
Budynek NZOZ w Konopnicy. Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami - miejsca parkingowe, chodniki i podjazd do wejścia.

Gmina Konopnica –
Budynek ZOZ w Motyczu
| Źródło: Gmina Konopnica

Efekt projektu w Gminie Mełgiew. Węzeł przesiadkowy, na którym zaparkowane są samochody.

Gmina Mełgiew –
Węzeł przesiadkowy
| Źródło: Gmina Mełgiew

Węzeł przesiadkowy przy stacji PKP Motycz z parkingiem i wiatą przystankową.

Gmina Konopnica – Węzeł przesiadkowy przy stacji PKP Motycz w Kozubszczyźnie
| Źródło: Gmina Konopnica

Widok z góry na plac Litewski w Lublinie podczas zachodu słońca. Ludzie zbierają się wokół fontanny w oczekiwaniu na pokaz multimedialny.

Gmina Lublin – Plac Litewski wieczorem z lotu ptaka
| Źródło: Gmina Lublin

Węzeł przesiadkowy w Nałęczowie z wiatą przystankową i parkingiem. Wokół zagospodarowanie terenu w postaci mini-parku z alejkami, ławkami oraz pergolą.

Gmina Nałęczów –
Węzeł przesiadkowy
| Źródło: Gmina Nałęczów

Węzeł przesiadkowy w Nasutowie z wiatą przystankową oraz parkingiem dla rowerów.

Gmina Niemce – Węzeł przesiadkowy w Nasutowie
| Źródło: Gmina Niemce

Węzeł przesiadkowy przy ulicy Abramowickiej w Lublinie. Widok z góry na nawrotnicę, parking oraz budynek socjalny dla kierowców.

Gmina Lublin – Węzeł przesiadkowy przy ulicy Abramowickiej
| Źródło: Gmina Lublin

Ścieżka rowerowa w pasie zieleni wzdłuż chodnika na miejskim osiedlu w Świdniku.

Gmina Miejska Świdnik –
droga rowerowa
| Źródło: Gmina Miejska Świdnik

Top