Skip to content

Ułatwienia dostępu

Herb gminy Wojciechów.

Gmina Wojciechów

  Gmina Wojciechów leży w Powiecie Lubelskim na zachód od Lublina, na obrzeżu trójkąta turystycznego Nałęczów – Kazimierz Dolny – Puławy. Zajmuje obszar 82,16 km2, z którego 80% stanowią użytki rolne. Liczy ok. 6 000 mieszkańców. Przez jej teren przepływają rzeki Bystra oraz Czerka i Ciemięga. Jest to gmina tradycyjnie rolnicza, ale wychodząca naprzeciw potrzebom współczesnego rynku, kultywująca dziedzictwo jak również innowacyjna i bogata w lokalne produkty turystyczne, przyjazna mieszkańcom i gościom.

  Wojciechów to gmina słynąca z tradycji kowalskich. Jej malownicze krajobrazy kuszą do spacerów i wycieczek rowerowych, a unikatowe zabytki takie jak Wieża Ariańska czy modrzewiowy kościół parafialny w Wojciechowie, czynią tę gminę perełką wśród gmin regionu. Niezwykłą atrakcją dla dzieci i dorosłych jest zwiedzanie jedynego w Polsce Muzeum Kowalstwa oraz 90-letniej kuźni, a także wizyta w Owadolandii i Wojciechowskim Zoo.

  Dziś Wojciechów znany jest w całym kraju z organizowanych od kilkudziesięciu lat imprez kowalskich. Co roku odbywają się Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie i Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej, a co dwa lata – Ogólnopolskie Spotkania Kowali. W tym czasie Wojciechów odwiedza kilkanaście tysięcy osób z całego kraju, a na wszystkich pragnących zatrzymać się tu na dłużej, czekają kwatery agroturystyczne z doskonale rozwiniętą bazą noclegową.

  Wojciechów to właściwe miejsce aby tu mieszkać, uczyć się i pracować, odpoczywać i rozwijać zainteresowania. Wyjątkowość tego miejsca tworzy lokalna historia i miejscowe zabytki, bogactwo zasobów natury i kultury, otwarci, pomysłowi i życzliwi ludzie, tradycje ludowe i rzemieślnicze, piękno przyrody i nieskażone środowisko.

  Jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy i nie boimy się stawiać czoła trudnym wyzwaniom. Naszym atutem jest łączenie tradycji z nowoczesnością, przeszłości z potrzebą jutra. Stawiamy na rozwój obszarów wiejskich, na lokalną tożsamość nową wiedzę i technologie, aktywną współpracę instytucji i mieszkańców.

  Źródło: www.wojciechow.pl

  Osoba reprezentująca członka Stowarzyszenia:

  Wójt Gminy Wojciechów, Artur Markowski

  Top