Skip to content

Ułatwienia dostępu

Herb gminy Niedrzwica Duża.

Gmina Niedrzwica Duża

  Gmina Niedrzwica Duża to jedna z 16-tu gmin powiatu lubelskiego. Położona jest w południowo-środkowej części województwa lubelskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy województwa – Lublina. Geograficznie, zlokalizowana jest na Wyżynie Lubelskiej, na styku Równiny Bełżyckiej i Wzniesień Urzędowskich. Najniżej położony punkt w gminie znajduje się na wysokości 179 m. n.p.m. w dnie doliny rzecznej w Krężnicy Jarej. Najwyższy punkt sięga 244 m. n.p.m. w rejonie wsi Majdan Sobieszczański.

  Niedrzwica Duża graniczy z 7 innymi gminnymi: Konopnica, Lublin, Głusk, Strzyżewice, Wilkołaz, Borzechów, Bełżyce. Gmina ma długość wynosi ok. 17 km, natomiast maksymalna szerokość ok. 12,5 km – Gmina ma kształt wydłużony w kierunku południowym. Zajmuje powierzchnię 106,8 km2, co daje jej 9 miejsce w powiecie lubelskim i stanowi 6,36% ogólnej powierzchni powiatu. Gmina ma kształt wydłużony w kierunku południowym. Z centrum gminy, które stanowi miejscowość Niedrzwica Duża, odległości do najbliższych miast wynoszą odpowiednio: do Lublina – 20 km, do Kraśnika – 28 km, do Bychawy – 18 km i do Bełżyc – 10 km.

  Administracyjnie podzielona jest na 22 sołectwa: Borkowizna, Czółna, Krebsówka, Krężnica Jara, Majdan Sobieszczański, Marianka, Niedrzwica Duża (2 sołectwa), Niedrzwica Kościelna (2 sołectwa), Osmolice-Kolonia, Radawczyk, Radawczyk-Kolonia Pierwsza, Sobieszczany, Sobieszczany-Kolonia, Strzeszkowice Duże (2 sołectwa), Strzeszkowice Małe, Tomaszówka, Trojaczkowice, Warszawiaki, Załucze.

  Gminę Niedrzwica Duża zamieszkuje 11 813 osób.

  Źródło: www.niedrzwicaduza.pl

  Osoba reprezentująca członka Stowarzyszenia:

  Wójt Gminy Niedrzwica Duża, Bartosz Dąbrowski

  Top