Projekt "European Flags. RE:UNION" realizowany jest w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury SYNERGIE, pod…
European Flags. RE:UNION – spotkanie regionalnej grupy roboczej
W zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie organizacyjne w sprawie projektu European Flags. RE:UNION dofinansowanego z programu dotacyjnego SYNERGIE. Założenia projektu obejmują m.in. współpracę między instytucjami kultury i samorządami stowarzyszonymi w Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin oraz w Lubelskim Obszarze Metropolitalnym, diagnozę potencjału kulturotwórczego, wzmacnianie aktywnego uczestnictwa w kulturze wśród mieszkańców regionu oraz włączenie społeczności dotąd niezaangażowanych w działania kulturalne.
Uczestnicy grupy roboczej wyrazili chęć przystąpienia do projektu i wspólnej realizacji założeń, wzmacniając tym samym powołaną 18 grudnia 2024 r. Grupę Roboczą ds. Kultury w Lubelskim Obszarze Metropolitalnym, tworząc tym samym na potrzeby projektu Regionalną Grupę Roboczą. Jest to kontynuacja pracy w ramach zawartej Unii Kultury Obszaru Metropolitalnego – deklaracji realnej i trwałej współpracy w ramach sieci regionalnej w ramach ESK 2029.
Wizyta stanowiła doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz nawiązania współpracy pomiędzy lokalnymi liderami, ekspertami zewnętrznymi oraz mieszkańcami gminy.

O spotkaniu pisze Marek Sztark, koordynator projektu:
Czy uda się stworzyć unikalną mozaikę społeczną, opartą o projekty ponad 100 osobistych flag przygotowanych przez mieszkańców Lubelszczyzny i wybudować wielkoformatową instalację, która stanie w centrum Lublina? Ludzie kultury z 22 gmin stowarzyszonych w Lubelskim Obszarze Metropolitalnym, dyrektorzy i pracownicy instytucji kultury, bibliotekarze, animatorzy, spotkali się w Centrum Kultury w Lublinie, by rozpocząć przygotowania do projektu “European Flags. RE:UNION”. Maria Sztark, animatorka kultury ze Szczecina, pracująca obecnie w Warszawie podejmowała skutecznie wyzwanie stworzenia takiej instalacji już trzykrotnie. W 2017 roku instalacja ze stu osobistych znaków graficznych na łopoczących flagach stanęła w Golczewie, małej miejscowości na Pomorzu Zachodnim. W 2018 na 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości podobna instalacja stanęła na pl. Solidarności w centrum Szczecina, a najbardziej spektakularna prezentacja ponad stu osobistych tożsamości została zaprezentowana na pl. Defilad w Warszawie. Animatorka zachęca mieszkańców do rozmowy o wolności, wspólnych przestrzeniach, relacjach i różnorodności. Uczestnicy biorą udział w cyklu warsztatów, pod kierunkiem grafików na których powstają oryginalne projekty osobistych flag.
Na Lubelszczyźnie przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury SYNERGIE, który jest elementem krajowego programu kulturalnego Prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej, przypadającej na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku. Założeniem programu jest propagowanie idei europejskich poprzez działania kulturalne w przestrzeniach wspólnych, a także wspieranie realizacji priorytetów Polskiej Prezydencji w Radzie UE: solidaryzmu społecznego i wspólnoty, wsparcia młodych w wejściu na rynek pracy, przy jednoczesnej aktywizacji i włączaniu w działania wszystkich grup wiekowych w myśl jednej z naczelnych idei społecznych UNESCO nikt nie pozostaje w tyle.

Podczas spotkania uzgodniono, że cykl warsztatowy odbędzie się w dniach 20-24 marca 2025 w kilku miejscowościach Obszaru Metropolitalnego. Realizatorzy projektu wzięli też udział w wizycie studyjnej w Jastkowie, gdzie spotkali się z mieszkańcami, aktywnie uczestniczącymi w kulturze.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE
#SYNERGIE, #Poland25eu, #prezydencjaUE, #NCK
