Skip to content

Ułatwienia dostępu

Herb gminy Łęczna.

Gmina Łęczna

  Łęczna jest malowniczo położona w centrum województwa lubelskiego, na skraju doliny rzeki Wieprz. Stanowi doskonały punkt wypadowy na Pojezierze Łęczyńsko–Włodawskie. Obecnie jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej, a także miastem powiatowym. Gminę zamieszkuje około 24 tys. osób.

  Początki miasta datowane są na 1467 r. Wraz z aktem lokacyjnym miastu nadano prawo do organizowania jarmarków, słynnych w całej Europie.

  Ponowny rozwój miasta nastąpił w drugiej połowie XX w., kiedy w rejonie Łęcznej odkryto złoża węgla kamiennego, a w pobliskiej Bogdance wybudowano kopalnię.

  Miasto od kilkunastu lat prowadzi współpracę z węgierskim miastem Hajdúhadház, włoskim Treviolo i ukraińskim Kowlem. Efektem tej współpracy jest wymiana grup młodzieży oraz wspólnie realizowane projekty kulturalne, wspierane przez UE.

  Dużą rolę w życiu miasta odgrywają wydarzenia kulturalne. Co roku w ostatni weekend lipca organizowany jest międzynarodowy Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych. Inną imprezą o charakterze ogólnopolskim jest Festiwal Piosenki, Teatru i Plastyki, organizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

  Być może jedyne na wschodzie Polski górnicze miasto, niedługo znane będzie także z innego dużego zakładu pracy. Na terenie gminy Łęczna dużą elektrownię uruchomić może międzynarodowy koncern energetyczny.

  Łęczna to miasto przyjazne i otwarte na turystów.

  Źródło: www.leczna.pl

  Osoba reprezentująca członka Stowarzyszenia:

  Burmistrz Łęcznej, Leszek Włodarski

  Top